Jaką pergolę tarasową wybrać?

PIN

Na ten rok zaplanowałeś sobie urządzenie tarasu? Chcesz aby stał się on miejscem przyjemnym i miłym do odpoczynku? Aby tak rzeczywiście się stało, warto pomyśleć o kilku istotnych elementach. Jakich? Jeden z nich to pergola tarasowa.

Co to jest pergola?

Pergola to potoczna nazwa dla konstrukcji składającej się z dwóch rzędów podpór i umieszczonych na niej belek zacieniających. Różnica pomiędzy pergolą, a wiatą lub zadaszeniem polega na tym, że pergola nie posiada pełnego dachu, ale umieszczone w równych odległościach między sobą krokwie. Służą one jako wsparcie dla roślin pnących, aby mogły się swobodnie i bezpiecznie rozrastać, znajdując niezbędne miejsce podparcia.

Z czego powinna być wykonana pergola?

Pergole tarasowe wykonuje się z różnego rodzaju materiałów, ale najczęściej jest to właśnie drewno. Powinno ono być odpowiednio suche, zatem sezonowane minimum dwa lata. Dodatkowo przed montażem konstrukcji drewno należy zaimpregnować na docelowy kolor. Zabezpiecza to drewno przed działaniem czynników atmosferycznych, jak również sprawia że zyskuje ono ładny, zadbany wygląd i kolor. Wybierając impregnat do zabezpieczenia drewna, warto postawić na produkty hybrydowe, powłokotwórcze. Oszczędzają one nam podwójnie wykonywanej pracy w postaci malowania drewna.

Z jakiego drewna pergola tarasowa?

Im szlachetniejszy gatunek drewna, z którego ma powstać pergola tarasowa tym oczywiście lepiej. Idealnie jeśli jest to modrzew syberyjski. Niestety jego cena w wielu przypadkach stanowi barierę nie do pokonania. Jednak i rodzime gatunki drewna konstrukcyjnego nie są złe, o ile będą odpowiednio sezonowane i starannie zaimpregnowane właściwym preparatem. Alternatywa dla pergoli drewnianej jest pergola stalowa. Jest ona rzadziej spotykana z uwagi na cenę, jak i sam wygląd. Stalowy szkielet konstrukcji może jednak być dobrym i bardo mocnym wsparciem dla elementów drewnianych, które zostaną na niej zamocowane. Z jakim kosztem należy się liczyć, kiedy chcemy mieć piękną i funkcjonalną pergolę tarasową? Minimalna cena to 3000 złotych. Niestety systematycznie wzrastające ceny drewna nie są optymistycznym prognostykiem i nie można liczyć że ceny spadną. Pożyczka gotówkowa to instrument, który zapewni ci niezbędne finansowanie aby pergolę zamówić na już.

Leave Your Comments