Projekt domu od architekta. Jak wygląda wykonanie projektu indywidualnego krok po kroku?

PIN

Gotowe projekty domów można zakupić od ręki, ale wtedy, gdy celem jest uzyskanie maksymalnego poziomu dopasowania planów do potrzeb klienta, warto postawić na obsługę biura architektonicznego architektlodz.pl. Jak wygląda przygotowanie projektu indywidualnego?

Wizja lokalna i wywiad z klientem

Zanim architekt zacznie rysować projekt domu, musi on uzyskać odpowiednie informacje dotyczące zarówno potrzeb swojego klienta, jak i działki, na której ma powstać budynek.

Pierwszym, bardzo ważnym dla dalszej współpracy etapem, jest wizja lokalna oraz wywiad z klientem. Wizja lokalna polega na oględzinach działki. Architekt sprawdza również odpowiednią dokumentację określającą warunki zabudowy, aby projekt domu pasował do konkretnego miejsca budowy. Wywiad polega natomiast na omówieniu kwestii funkcjonalnych i estetycznych związanych z budynkiem. Właśnie w ten sposób powstają projekty domów szytych na miarę.

Przygotowanie koncepcji domu

Po zebraniu wszystkich potrzebnych danych architekt może przystąpić do stworzenia koncepcji budynku. To rodzaj projektu określanego także jako koncepcyjny, w którym znajduje się ogólny pomysł na wyglądu budynku z zewnątrz i od środka.

Koncepcyjne projekty domów jednorodzinnych zawierają układ ścian zewnętrznych, działowych, stolarki, rozmieszczenie pokojów, a nawet mogą prezentować proponowane rozwiązania aranżacyjne. Na tym etapie można wprowadzać zmiany w projekcie domu. Gdy klient zgadza się z koncepcją, biuro może także przygotować wizualizację domu jednorodzinnego.

Stworzenie projektu budowlano-wykonawczego

Aby rozpocząć budowę, klient musi dysponować odpowiednią dokumentacją. Do tego celu służą projekty domów określane jako budowlano-wykonawcze. Tak projekt prezentuje konstrukcję budynku, zastosowane w nim rozwiązania instalacyjne i może być przedłożony w odpowiednich organach.

Warto wskazać, że projekt tworzony jest przez architekta na bazie konkretnej działki, dlatego nie ma już konieczności przeprowadzania adaptacji projektu, co jest niezbędne w przypadku projektów gotowych.

Leave Your Comments