Panele podłogowe, na co zwrócić uwagę?

PIN

Wymiana podłogi to spora inwestycja i dlatego należy dobrze przemyśleć wybór paneli. Aktualnie na rynku paneli podłogowych jest bardzo szeroki wybór, a zakres cen mocno się różni w zależności od tego z czego są zrobione. Przy wyborze nowej podłogi warto wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii.


Przeznaczenie


W zależności od tego w jakim pomieszczeniu panele mają być położone należy wybrać inne rodzaje. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę stopień ścieralności. W celu ułatwienia wyboru klientom, producenci stosują dwucyfrowe oznaczenia np. 23 czy 31. Pierwsza cyfra (2 lub 3) oznacza przeznaczenie danych paneli, 3 dedykowane jest dla pomieszczeń biurowych, gdzie podłoga narażona jest na większe obciążenie i zabrudzenia. W związku z tym musi być również bardziej odporna. Natomiast cyfra 2 informuje, że produkt dedykowany jest do lokali mieszkalnych. Druga cyfra (1, 2 lub 3) oznacza stopień intensywności użytkowania. Im wyższa cyfra tym bardziej odporna podłoga.


Cena


Wybierając podłogę trzeba pamiętać, że oprócz ceny samych paneli trzeba również ponieść koszty materiałów dodatkowych. Narożniki, listwy przypodłogowe i mata pod panele znacznie podnoszą całkowitą cenę wymiany podłogi. Jeśli budżet jest ograniczony, a pomieszczenie, do którego kupujemy panele wymagają, aby były one odporne na wiele czynników warto poszukać paneli o wysokich parametrach wśród tych wykonywanych z tańszych materiałów np. postawić na panele laminowane zamiast drewnianych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, że podłoga powinna służyć i dobrze wyglądać przez długie lata i dlatego nie warto na niej mocno oszczędzać.


Wygląd


Oczywiście pod względem praktycznym jest to najmniej ważna cecha, jednak ze względu na to, że podłoga to ważny element wystroju nie wolno o nim zapominać. Kolor i odcień paneli należy dobrać do ogólnego charakteru pomieszczenia. Dobrze dobrane panele mogą dopełnić wystrój wnętrza, ale niewłaściwy kolor czy odcień mogą go kompletnie zepsuć. Warto również pamiętać, że do małych pomieszczeń lepiej wybierać jasne panele, które je optycznie powiększą i rozjaśnią. Natomiast ciemne panele, które są niezwykle eleganckie lepiej sprawdzają się na dużych powierzchniach.

Po wybraniu paneli idealnych pod każdym względem należy zadbać o ich odpowiednie położenie. Będzie to możliwe dzięki zastosowaniu dedykowanych do rodzaju podłogi materiałów takich jak mata. Ważnym aspektem jest również umiejętne położenie paneli, z tego względu warto zatrudnić doświadczoną ekipę remontową. Nieprawidłowe położenie może skutkować nieestetycznym wybrzuszaniem się podłogi oraz utratą gwarancji.

Leave Your Comments