Podłogi drewniane to najczęstszy wybór jeśli chodzi o wnętrza naszych mieszkań i domów. I tu pojawia się dylemat : panele, deska, czy może parkiet?

Wcale nie dziwię się tym rozterkom, bo sama takie miałam. Dlatego postanowiłam, że przybliżę Ci cechy każdej z tych podłóg, żebyś była pewna swojego wyboru.

Rozprawię się z mitem, że panele są tandetne, deski są najlepsze na świecie i są idealne do każdego wnętrza, a parkiety są tylko w starych lub bardzo reprezentatywnych domach.

Przedstawię Ci też plusy i minusy każdego z tych rozwiązań.

Jesteś ciekawa? To lecimy!

PANELE

Podłoga z paneli często jest demonizowana i uznawana za tandetną, a ja uważam, że odpowiednio dobrana i użytkowana może być piękna i trwała. Panele – jak każdy inny materiał – są różne. Mają lepsze i gorsze właściwości. Dlatego nie zgadzam się z deprecjonowaniem ich jako całej gamy produktów.

Panele dzielą się na dwie kategorie : panele drewniane i panele laminowane. Omówię, czym one się różnią, ale najpierw zajmę się ich cechami wspólnymi.

panele, deska, czy parkiet

PLUSY

ŁATWOŚĆ I SZYBKOŚĆ MONTAŻU

Panele montuje się jako podłogę pływającą, czyli taką, która nie jest na stałe zamocowana do podłoża, ani do ściany (nie jest przyklejona, ani przybijana).

Do montażu paneli nie będziesz potrzebować specjalistycznych narzędzi. Nie trzeba używać kleju, bo panele zazwyczaj mają połączenia na zatrzask lub na „pióro-wpust”.

Montaż jest bardzo szybki, a podłogę możesz zacząć używać od razu po zakończeniu prac.

Dodatkową zaletą jest to, że panele można układać na każdym rodzaju podłoża.

CZY ZNAJDĘ COŚ DLA SIEBIE?

Panele możesz dopasować do każdego wnętrza. Na rynku dostępna jest tak różnorodna gama wzorów, kolorów i faktur, że na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Chcesz mieć przytulne mieszkanie, w którym ciepło aż bije? Proszę bardzo! Chcesz mieć bardzo surowe i minimalistyczne wnętrze? Nie ma sprawy! Panele sprawdzą się w przeróżnych aranżacjach.

Wierzchnie warstwy paneli drewnianych są wykonywane z kilkudziesięciu gatunków drewna, a dodatkowo są barwione na różne kolory i mają różne usłojenia. Natomiast panele laminowane mogą imitować nie tylko drewno, ale także kamień, beton, terakotę, czy inne wzorzyste materiały.

JAK Z CZYSTOŚCIĄ I KONSERWACJĄ?

Panele są bardzo łatwe w utrzymaniu, można je czyścić ogólnie dostępnymi środkami. Nie wymagają też zabiegów pielęgnacyjnych, konserwacji, czy impregnacji.

WSPÓŁPRACA Z OGRZEWANIEM PODŁOGOWYM

Panele bez problemu można stosować na posadzkach z ogrzewaniem podłogowym.

Panuje ogólne przeświadczenie, że im grubsze są panele tym lepiej i to jest prawda, ale nie w przypadku ogrzewania podłogowego. W takim przypadku należy znaleźć kompromis pomiędzy wytrzymałością paneli (zależną od grubości), a efektywnością ogrzewania. Cieńsze panele w mniejszym stopniu ograniczają przenikanie ciepła.

MINUSY

CZY ONE W OGÓLE SĄ TRWAŁE?

Panele są zdecydowanie mniej trwałe od parkietu, czy deski, bo w większości nie można ich odnawiać (poza panelami drewnianymi), więc każde poważne uszkodzenie zazwyczaj musi się skończyć wymianą uszkodzonego elementu lub całej podłogi.

Jednak nie oznacza to, że będziesz musiała je wymieniać co kilka lat. Odpowiednio użytkowane mogą posłużyć naprawdę bardzo długo.

Co oznacza odpowiednie użytkowanie? Ważne jest żeby pozbywać się piasku z paneli, bo on działa wręcz jak papier ścierny i bardzo je niszczy. Trzeba też uważać, żeby ich nie zalać, a jeżeli to się zdarzy, to trzeba jak najszybciej wytrzeć to co się wylało.

ODPORNOŚĆ NA WILGOĆ

Podłoga wykonana z paneli jest mało odporna na wilgoć. Każde rozlanie płynu lub kontakt z większą wilgocią niż jest zalecana przez producenta (na opakowaniu) może powodować „spuchnięcie”.

Oczywiście są modele odpowiednio zabezpieczone, które są przystosowane do układania w pomieszczeniach o większej wilgotności, ale są dość drogie i cenowo zbliżają się do desek. Zazwyczaj są wykonane z dębu, modrzewia lub drewna egzotycznego.

PRZENOSZENIE HAŁASÓW

Panele mają niską izolacyjność akustyczną przez co bardzo przenoszą hałasy, odgłosy kroków, czy upadania. A już przechadzanie się w szpilkach może wprowadzić sąsiadów z dołu w stan szaleństwa 😉 Żeby tego uniknąć konieczne jest zastosowanie dodatkowego wygłuszenia, które może obniżyć słyszalność dźwięków nawet o kilka decybeli.

CZY TO JEST DOBRE ROZWIĄZANIE DLA ALERGIKÓW?

W plusach pisałam, że panele bardzo łatwo jest utrzymać w czystości i to prawda, ALE! Trzeba też mieć na uwadze, że taka podłoga mocno się elektryzuje, a przez to bardzo przyciąga kurz i sierść zwierząt, co może być bardzo niekorzystne dla alergików i powodować bardziej intensywne odczuwanie uczulenia.

MOŻNA COŚ ZROBIĆ Z TYMI ŁĄCZENIAMI?

Wiem, że sprawa widocznych łączeń jest dla niektórych bardzo ważna, dlatego o tym piszę, bo dla mnie nie jest to aż tak istotny aspekt jeżeli te łączenia są estetyczne. Na podłodze z paneli łączenia są widoczne i nie da się tego uniknąć. To właśnie wyróżnia podłogę wyłożoną panelami od podłogi z desek, bo deski tworzą jednolitą taflę, bez widocznych łączeń.

 

A teraz opowiem Ci jaka jest różnica pomiędzy panelami drewnianymi i laminowanymi.

PANELE DREWNIANE = DESKA WARSTWOWA

I tutaj często powstają nieporozumienia, bo ludzie są przekonani, że w atrakcyjnej cenie udało im się kupić deski, a tak naprawdę mają w domu panele, które przecież są takie „be”.

Bardzo popularnym produktem tego typu jest Deska Barlinecka, która jest deską warstwową, czyli tak naprawdę panelami drewnianymi! Nie jest to deska z litego drewna.

Panele drewniane, nazywane również deską warstwową, stanowią trzy złączone ze sobą warstwy. Dwie dolne są nośne, wykonane z drewna gorszej jakości (listewki sosnowe lub świerkowe), a górna jest dekoracyjna, wykonana z drewna lepszej jakości (dąb, jesion, buk, klon, wiśnia, egzotyczne).

PLUSY

WYGLĄD

Panele drewniane wyglądają bardzo naturalnie i są miłe w dotyku. Mają strukturę drewna i piękne usłojenie, przez co często można pomylić je z deską z litego drewna.

WYKOŃCZENIE

Powierzchnia paneli jest zabezpieczona kilkoma warstwami lakieru, które zabezpieczają je przed uszkodzeniami, zarysowaniami i odbarwieniem. Oczywiście wszystkie te cechy są umieszczone przez producenta na opakowaniu. Dlatego zwróć na to uwagę, bo np. nie wszystkie panele mają powłokę z lakieru chroniącego przed promieniami UV.

Niektóre gatunki drewna mogą zmienić kolor pod wpływem dużego nasłonecznienia, dlatego do mocno nasłonecznionych pokoi najlepiej wybrać panele z lakierem chroniącym przed promieniami UV.

Panele drewniane ze względu na swoje wykończenie fabryczne nie wymagają cyklinowania ani lakierowania.

CZY MOŻNA JE ODNAWIAĆ?

Przy panelach drewnianych jest jedna ciekawostka, o której warto wiedzieć, otóż można je odnawiać! Jeżeli warstwa górna ma co najmniej 4mm grubości to można jednokrotnie je wycyklinować i polakierować. Trzeba tylko pamiętać, że panele są pokryte kilkoma warstwami lakieru fabrycznego i podczas odnawiania trzeba się najpierw ich pozbyć, a później na nowo nałożyć.

CZY SKRZYPIĄ?

Panele drewniane nie skrzypią, co jest skutkiem ich warstwowej budowy. Dzięki temu się nie wypaczają, drewno się nie kurczy i nie rozszerza, w przeciwieństwie do desek litych.

MINUSY

CENA

Panele drewniane są zdecydowanie droższe od laminowanych. Ich cena zaczyna się od ok. 80 zł/m2.

PANELE LAMINOWANE

Panele laminowane mają inną konstrukcję niż panele drewniane. Rdzeń paneli laminowanych to sztywna i wytrzymała płyta pilśniowa HDF o wysokiej gęstości włókien drewnianych lub twarda płyta pilśniowa MDF o średniej gęstości włókien drewnianych. Pokryte są wielowarstwowym laminatem imitującym drewno lub inny materiał.

PLUSY

CENA

W porównaniu do innych podłóg drewnianych cena paneli laminowanych jest bardzo niska i super sprawdzi się w mieszkaniach budżetowych. Ceny za m2 zaczynają się już od 20-30zł!

MINUSY

WYGLĄD

Panele laminowane wyglądają mniej naturalnie niż drewniane, przez co czasami są uważane za tandetne.

ODNAWIANIE

Niestety paneli laminowanych nie da się naprawić ani odnowić. Jeżeli się uszkodzą to zostaje już tylko wymiana elementów zepsutych, całej podłogi lub zasłonięcie uszkodzenia dywanem… Nic więcej nie można z tym zrobić.

DESKI Z LITEGO DREWNA

Deski z litego drewna charakteryzują się tym, że w całości są wykonane z jednego gatunku drewna. Ich kolor może być przeróżny, ponieważ deski można poddać barwieniu, bieleniu lub postarzaniu. A grubość desek wynosi zazwyczaj 16-20mm.

panele, deska, czy parkiet

PLUSY

JAK Z ICH TRWAŁOŚCIĄ?

Podłoga z desek z litego drewna tworzy zwartą całość odporną na obciążenia i złamanie. Dlatego jest bardzo trwała. A nawet jeżeli się uszkodzi, to można ją wielokrotnie odnawiać przez cyklinowanie i ponowne lakierowanie. Taka podłoga może nam służyć przez wiele wiele lat.

WYGLĄD

Tak jak pisałam wyżej, montując podłogę z desek litych otrzymujemy piękną powierzchnię o naturalnym wyglądzie, bez widocznych łączeń. Drewno starzeje się w przepiękny sposób, więc taka podłoga wraz z upływem czasu nie będzie tracić uroku, a wręcz go zyskiwać!

CIEPŁO

Drewno jest bardzo dobrym izolatorem termicznym, więc podłoga z desek, które są dość grube będzie ciepła i przyjemna w użytkowaniu nawet gołą stopą.

Jest to jednak jeden z powodów dlaczego pod podłogą z desek nie można zastosować ogrzewania podłogowego, ale o tym napiszę w minusach poniżej.

A CO Z ALERGIKAMI?

Drewniana podłoga jest antyelektrostatyczna, dzięki czemu nie przyciąga aż tak mocno cząsteczek kurzu i sierści zwierząt. Przez to jest bardzo przyjazna dla wszystkich alergików.

MOŻNA ZASTOSOWAĆ W ŁAZIENCE?

Tak, można i to jest świetna wiadomość dla osób, które nie chcą mieć w swojej łazience płytek… ALE! Takie rozwiązanie wiąże się z dużym ryzykiem, więc podłogę trzeba zrobić w bardzo przemyślany sposób.

Wybrane deski powinny być bardzo odporne na często zmieniający się poziom wilgoci w pomieszczeniu i częstą zmianę temperatury. Drewno należy też odpowiednio zaolejować, żeby zabezpieczyć je przed wnikaniem wilgoci.

Pewne jest, że pod wpływem zmiennych warunków drewno będzie często pęcznieć i kurczyć się, dlatego trzeba dać deskom miejsce na tę pracę poprzez zastosowanie masy elastycznej w szczelinach pomiędzy nimi. Taki sposób wykorzystuje się m. in. na pokładach statków.

CO Z HAŁASEM?

Jeżeli deski zostaną zamontowane za pomocą kleju, a nie na legarach, to ten sposób montażu zapewni bardzo dobre tłumienie dźwięków, ponieważ pod deskami nie będzie pustej przestrzeni, która z kolei bardzo mocno te dźwięki przenosi.

Dlatego w zależności od sposobu montażu podłoga z desek litych może być bardzo cicha lub bardzo głośna. Ale ze względu na to, że montaż na legarach stosuje się już dość rzadko, to postanowiłam zaliczyć ten element do plusów.

MINUSY

WSPÓŁPRACA Z OGRZEWANIEM PODŁOGOWYM

Desek litych nie powinno się montować na posadzce z ogrzewaniem podłogowym, ponieważ ze względu na zmiany temperatury i ciągłe nagrzewanie deski mogą się wypaczyć.

Dodatkowo drewno nie ma zbyt dobrych parametrów przenoszenia ciepła, a jest raczej izolatorem, więc to dodatkowo pokazuje, że wykonanie ogrzewania podłogowego i zamontowanie desek może być po prostu nieekonomiczne.

Piszę o tym, że „nie powinno się montować”, a nie że „nie można”, bo można jeżeli ktoś chce, ale trzeba wziąć pod uwagę ryzyka, które opisałam wyżej. Coraz częściej słyszy się, że w domach energooszczędnych oraz pasywnych, które nie mają dużego zapotrzebowania na energię można spokojnie położyć deski na ogrzewaniu podłogowym, ponieważ nie ma zagrożenia, że rozgrzeje się ono na tyle mocno, aby uszkodzić drewno.

Mnie te opinie nie przekonują, za dużo tu niewiadomych.

NAPRAWDĘ TAKI TRUDNY TEN MONTAŻ?

Montaż desek litych zdecydowanie nie należy do łatwych. Tak jak pisałam wyżej – deski można mocować do legarów lub przykleić je do wylewki (deski powinny mieć wtedy rowki wentylacyjne).

Zdecydowanie jest tu potrzebny fachowiec, ponieważ tą pracę trzeba wykonać bardzo precyzyjnie i bez błędów, ponieważ ewentualny demontaż i poprawa nie będzie już tak łatwy jak w przypadku paneli.

Ważną informacją jest to, że jeżeli wybierzesz sposób montażu za pomocą kleju, to podłogę można zacząć używać dopiero jak klej wyschnie. A jeżeli pomieszczenie nie są dobrze wentylowane, to jego zapach może być wyczuwalny przez dłuższy czas.

CENA

Cena desek z litego drewna jest zdecydowanie wyższa niż cena paneli, bo jest to co najmniej 120 zł/m2.

PARKIET

Parkiet układa się z deszczułek, nazywanych też klepkami, które mają ok. 2cm grubości. Podłoga tego typu jest idealna do mieszkań typu retro lub vintage. Wygląda to bosko! A przy tym może też być najbardziej przykuwającym uwagę elementem wnętrza.

panele, deska, czy parkiet

Błędne jest przekonanie, że parkiet układa się tylko we wnętrzach reprezentatywnych, ponieważ nasza tęsknota za tym co kiedyś było super wkracza z powrotem do naszych domów. Coraz częściej zwracamy się w stronę domowych eko przetworów, wiejskich wędlin, naturalnych materiałów w ubraniach, więc siłą rzeczy wracamy też do parkietów, które mieli w domach nasi rodzice lub dziadkowie.

Zalety i wady parkietu są bardzo podobne do tych jakie opisałam powyżej dla desek litych, ponieważ oba produkty są wykonane ze 100% drewna. Dlatego tutaj skupię się tylko na różnicach pomiędzy nimi, a wszystkie pozostałe cechy znajdziesz powyżej.

MONTAŻ DLA CIERPLIWYCH

Montaż parkietu może się odbywać na dwa sposoby w zależności od tego jakie deszczułki mamy do dyspozycji. Jeżeli klepki mają pióro i wpust, to parkiet montujemy za ich pomocą, a jeżeli mają boki gładkie, to trzeba użyć kleju.

Parkiet układa się często we wzory, dlatego jego montaż jest dość skomplikowany i czasochłonny, a jego nieodpowiednie wykonanie może prowadzić do wypaczania się deszczułek lub do powstania nieestetycznych szczelin. Nie zalecam wykonywania go bez odpowiedniego doświadczenia.

panele, deska, czy parkiet

WYGLĄD

We wnętrzach montujemy deski jeżeli chcemy, żeby podłoga była delikatnym i spójnym uzupełnieniem charakteru danego pomieszczenia. Natomiast parkiet często gra pierwsze skrzypce, wyróżnia się na tle całej aranżacji i jest najbardziej rzucającym się w oczy elementem. Dlatego podłogę warto też dobrać pod kątem tego co chcemy wyeksponować i jaki charakter nadać naszemu domowi.

CENA

Koszt parkietu lakierowanego zaczyna się od ok. 100 zł/m2, a należy do tego dodać jeszcze cenę robocizny, która też niska nie będzie jeżeli chcemy,  żeby wykonał to prawdziwy fachowiec.

 

No i jak? Rozjaśniłam trochę sytuację? Mam nadzieję, że tak i że teraz już wiesz jaką podłogę chcesz i możesz mieć w swoim domu. Jeśli chcesz coś wyjaśnić, czy doprecyzować, to pisz. Bardzo lubię odpowiadać na Wasze wiadomości.

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł i chcesz otrzymać więcej wskazówek lub inspiracji, to zapraszam Cię do śledzenia mnie na Facebook lub na Instagramie.

źródło zdjęć : wszystkie oryginały zdjęć i wiele innych pięknych przykładów znajdziesz TUTAJ

 


3 Komentarze

Parkieciara · 11 listopada 2018 o 12:14

Cześć Aniu, bardzo podoba mi sie twój artykuł. Jak sama nazwa moja wskazuje jestem w 100% parkietem;) a to za sprawa mojej alergii, która nie dawno została u mnie wykryta.

Czy orientujesz sie może na co zwrócić uwagę przy wyborze klepki. Jakie parametry wsiąść pod uwagę?

    Ania Zając · 11 listopada 2018 o 20:38

    Poza względami estetycznymi oczywiście weź po uwagę twardość drewna. W pomieszczeniach, w których jest większy ruch (salon, korytarz) drewno powinno być twardsze. Wtedy jest bardziej odporne na uszkodzenia. Warto też poszukać zaufanego dostawcy, który przechowuje parkiet w odpowiednich warunkach (tak, żeby nie dostała się wilgoć i w odpowiedniej temperaturze).

Kasia z Arbiton · 14 lipca 2019 o 23:54

W artykule czytamy, że „panele dzielą się na dwie kategorie: drewniane i laminowane”. Małe sprostowanie, są jeszcze na rynku panele winylowe, np. produkcji Arbiton. Piękne jak drewno, praktyczne jak gres a do tego ciepłe w dotyku i wodoodporne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *