Czy warto skorzystać z pomocy specjalisty przy odbiorze mieszkania?

Odbiór mieszkania i fachowiec to dwa wyrażenia, które powinny być dla Ciebie spójne jak mleko i kakao. Jedna rzecz nie może się obyć bez tej drugiej…

Wiele osób zastanawia się nad tym, a korzystanie z pomocy eksperta przy tym temacie ma zarówno wielu zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników.

Ja należę zdecydowanie do zwolenników i na własnym przykładzie pokażę Ci dlaczego tak jest.

MOTYLE W BRZUCHU MOGĄ PRZESZKADZAĆ

Jestem z zawodu inżynierem budownictwa. Mam wieloletnie doświadczenie w zawodzie, o czym możesz przeczytać tutaj. A mimo tego zdecydowałam się na pomoc kolegi po fachu w odbiorze mieszkania. Wiesz dlaczego?

Bo odbieranie kluczy do własnego M jest bardzo emocjonalnym momentem! To są tak szczęśliwe chwile, że wszystko będzie Ci się podobać i możesz nie zauważyć niuansów, które mogą później zaważyć na przyszłym remoncie i samym użytkowaniu.

Ja sama przyjeżdżałam na budowę przynajmniej raz w tygodniu, sprawdzałam jak idą prace, a mimo tego chciałam by w tym kluczowym momencie na moje gniazdko spojrzała jeszcze dodatkowa para fachowych oczu.

TATA NIE JEST NAJLEPSZYM ROZWIĄZANIEM…

No chyba, że jest budowlańcem z zawodu. Moim zdaniem zbyt wiele młodych osób pokłada wiarę i… 30-letni kredyt w swoich rodzicach, którzy tak naprawdę nie znają się na rzeczy i ulegają bajkopisarstwu bez pokrycia deweloperów.

To nie może się udać. Możesz mieć co najwyżej szczęście…

MIERNIK WILGOTNOŚCI, KĄTOWNIK POMIAROWY, ANEMOMETR… WTF???

Fachowiec, który specjalizuje się w pomocy przy odbiorach mieszkań posiada szereg urządzeń i sprzętów, o których Ty prawdopodobnie nawet nie słyszałeś, a mogą okazać się niezbędne do udowodnienia deweloperowi, że zawalił sprawę.

W naszym przypadku okazało się, że przewód wentylacyjny w kuchni miał za mały przekrój (niezgodny z normą) i  zapewniałby mniejszy poziom wymiany powietrza niż powinien.

Zbawienne okazało się to, że zdecydowaliśmy się na kominek, którego przewód wentylacyjny zagwarantował nam dodatkowy przepływ powietrza.

Gdyby nie to, to deweloper musiałby rozkuwać cały pion, naprawić to co zepsuł. Dla niego skończyłoby się to dodatkowymi DUŻYMI kosztami, a dla nas sporą obsuwą czasową.

ANEMOMETR, który mierzy sprawność wentylacji uświadomił nam wszystkim, że mieliśmy sporo szczęścia.

Dzięki temu wynegocjowaliśmy od dewelopera dodatkowe zrobienie rzeczy, za które normalnie musielibyśmy sporo zapłacić.

ALE TO PRZECIEŻ TYLE KOSZTUJE!

To najczęstszy argument jakim kierują się przeciwnicy korzystania z pomocy fachowców.

Zastanówmy się teraz…

Pomoc eksperta kosztuje około 200-400 zł, a ile kosztuje całe mieszkanie? No właśnie…

Będzie to około 0,1% sumy jaką wydasz na swoje M. To dużo?

Za komfort i spokojną głowę jaką daje ta usługa to BARDZO BARDZO MAŁO!

NIE DAJ SIĘ ZWIEŚĆ

Nie polegaj na tym, że osoby z ramienia dewelopera są dla Ciebie miłe i we wszystkim Ci przytakują. Mogą tak robić tylko dlatego, żeby uśpić Twoją czujność (wiesz… techniki sprzedażowe i te sprawy).

My nie mieliśmy żadnych problemów w kontakcie z deweloperem, a mimo tego kontrolowaliśmy go na każdym kroku. Przy tak dużej inwestycji, nie może być inaczej.

I NAGLE PADŁ NA NIEGO BLADY STRACH

Na żadnym etapie rozmów z deweloperem nie przyznałam się mu, że jestem mocno związana z branżą budowlaną, choć był czasami zdziwiony, że płynnie operuję wieloma branżowymi pojęciami. Zawsze tłumaczyłam to tym, że po prostu dużo o tym czytam, a tak naprawdę nie chciałam, żeby zachowywał przy nas jakąś szczególną ostrożność i o czymś z premedytacją nas nie informował.

Kiedy przy odbiorze nasz fachowiec się przedstawił i ja dokonałam coming-outu, to deweloper zbladł, dosłownie! Bo wiedział już, że nie będzie ani szybko, ani łatwo…

W trakcie umawiania spotkania mówił, że to będzie trwało max. godzinę, a trwało ponad cztery godziny!

Fakt był taki, że przy naszych uwagach deweloper w ogóle nie czarował i nie próbował wcisnąć nam kitu. Wiedział z góry, że to się nie uda. To jest magia wsparcia od eksperta!

TO WCALE NIE ZABIERZE CI KOLEJNYCH MIESIĘCY

Nie podpisuj odbioru mieszkania bez naprawy zgłoszonych przez Ciebie usterek!

U nas wyglądało to tak, że jeszcze tego samego dnia, po wizytacji, fachowiec wysłał nam raport wraz z dokumentacją fotograficzną, a my przekazaliśmy ją do dewelopera.

Raport zawierał około trzydziestu usterek, jednak muszę przyznać, że były to drobne usterki – nieznaczne niezachowanie kąta, małe pęknięcia posadzki, niewyregulowane okna. Ale jednak były…

Ile czekaliśmy na naprawdę? Całe cztery dni!

To nieprawda, że deweloper będzie zwlekał z naprawami, bo jeżeli nie podpiszesz odbioru, to on nie otrzyma ostatniej wpłaty, a przecież jego celem jest zarabianie na tych mieszkaniach, prawda?

Inaczej sprawa się ma jeżeli podpiszesz odbiór bez naprawy usterek. Wtedy sam sobie szkodzisz i możesz czekać aż zajmą się Twoim mieszkaniem w nieskończoność. Przecież w dokumencie odbiorowym jasno jest napisane, że przyjmujesz mieszkanie bez żadnych usterek, więc o co później chcesz się dopominać?

Nie stawiaj siebie w tak trudnej sytuacji. Po co Ci dodatkowy stres i naprawienie na własny koszt usterek wykonawcy?

WSTĘP WZBRONIONY!!!

Słyszałam o wielu takich przypadkach, że przedstawiciel dewelopera nie zezwolił na obejrzenie mieszkania przez fachowca.

Po pierwsze : powinna Ci się zapalić czerwona lampka w głowie, bo to praktycznie pewne, że masz w domu mnóstwo usterek, które chcieli ukryć przed Tobą.

Po drugie : poproś tego przedstawiciela, żeby pokazał Ci zapis, który uprawnia go do takiego zakazu.

Faktem jest, że nie ma takiego prawa, więc swoje zakazy może sobie wsadzić w… kieszeń, a Ty możesz odbierać mieszkanie z kim chcesz.

EKSPERT NAZNACZONY TO NIE EKSPERT

Nie zgadzaj się na odbiór mieszkania z fachowcem poleconym przez dewelopera. Co prawda może on mieć dobre chęci, a bardziej prawdopodobne jest to, że są po prostu dogadani i nie będziesz świadomy, że nie we wszystkim jest z Tobą szczery. Wybierz do tej pracy kogoś komu ufasz lub osobę z polecenia.

POZWOLENIE MUSI BYĆ!

Koniecznie zwróć uwagę na to, czy w momencie kiedy deweloper informuje Cię o możliwości odbioru mieszkania, budynek ma już wydane pozwolenie na użytkowanie (poproś dewelopera o pokazanie tego dokumentu). Bez niego nawet nie myśl o tym, żeby podpisywać odbiór!

Było już wiele takich przypadków, gdzie mieszkańcy podpisali wszystkie dokumenty, a budynek nie uzyskał takiego pozwolenia ze względu na niedotrzymanie przepisów pożarowych lub innych błędów rażąco naruszających prawo budowlane i kredyt musieli spłacać, a mieszkać nie mieli gdzie, bo brak pozwolenia na użytkowanie, jak sama nazwa na to wskazuje, równa się z tym, że nie masz prawa zamieszkać w tym budynku.

Zrób wszystko, żeby nigdy nie ściągnąć na siebie takiego nieszczęścia.

PODSUMOWUJĄC…

Mieszkanie to ogromna inwestycja, za którą będziesz płacić prawdopodobnie przez wiele lat, więc zadbaj o to, żeby nie wpędzić się w kłopoty.

Moje powyższe rady nie są skomplikowane, a mogą Cię uchronić przed naprawdę nieprzyjemnymi sytuacjami.

Może Ci się wydawać, że w tym tekście skupiłam się tylko na odbiorze mieszkań w bloku od dewelopera, ale praktycznie tak samo jest z budowanymi domkami, czy z mieszkaniami z drugiej ręki. Możesz zastosować te rady w każdej podobnej sytuacji.

Jeśli spodobał Ci się ten tekst i chcesz otrzymać więcej porad lub inspiracji, to zapraszam Cię do śledzenia mnie na Facebook lub na Instagramie.

Do zobaczenia!


6 Komentarzy

Magda · 22 stycznia 2018 o 19:49

Ja też jestem zwolenniczką korzystania z usług specjalistów, zwłaszcza przy tak dużych przedsięwzięciach.

  Ania Zając · 24 sierpnia 2018 o 11:28

  Tak, to jest bardzo ważne! Fachowa porada i od razu jesteś spokojniejsza przy dużym przedsięwzięciu.

Mayka.ok · 22 stycznia 2018 o 20:56

Odbiór mieszkania tylko z ekspertem… dobrze jest wiedzieć, na co człowiek się decyduje i co otrzymuje 😀

  Ania Zając · 24 sierpnia 2018 o 11:29

  Dokładnie! Mam takie samo zdanie 🙂

Jan · 25 listopada 2018 o 07:28

Można prosić o namiary na Pana, który odbierał Pani mieszkanie?

  Ania Zając · 25 listopada 2018 o 17:20

  Proszę o wiadomość na priv.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *