Nie bez powodu mówi się, że kuchnia jest sercem domu.

To tutaj możemy puścić wodze fantazji i rzucić się w wir gotowania pyszności lub przełykać gorycz koszmarnych kulinarnych porażek (to ja…).

To tutaj paplamy bez końca z przyjaciółmi, bo temat jest tak ważny, że nawet nie zdążymy dojść do salonu.

To tutaj często snujemy plany na przyszłość lub sprzątamy po armageddonie jakim był obiad.

I w końcu to dlatego przywiązujemy tak wielką wagę do tego, żeby to miejsce w naszym domu było piękne i na maxa dopieszczone, takie o jakim marzyliśmy. Bardzo ważne jest jednak, żeby w tym dążeniu do przepięknego miejsca nie zapomnieć o tym, że powinno być też komfortowe w użytkowaniu. Dlatego podrzucę Ci kilka trików jak urządzić kuchnię funkcjonalnie i z pomysłem.

ERGONOMIA

ZASADA ERGONOMICZNEGO TRÓJKĄTA

zasada ergonomicznego trójkąta

Zasada ergonomicznego trójkąta polega na tym, że najważniejsze sprzęty, czyli płyta kuchenna, lodówka i zlewozmywak położone są względem siebie jakby na wierzchołkach trójkąta (jak na zamieszczonym powyżej zdjęciu).

Tę zasadę stosuje się po to, żeby przygotowywanie posiłków było jak najbardziej wygodne i żeby skrócić bieganie po kuchni. Co docelowo może znacznie skrócić czas gotowania. Dla mnie jako osoby, która jest zwolenniczką spędzania jak najkrótszego czasu przy garach, to złota zasada!

Najbardziej komfortowe ułożenie sprzętów wobec siebie jest wtedy, gdy suma boków trójkąta mieści się w granicach 360-660cm.

STREFY W KUCHNI

Kuchnia jest dosyć specyficznym pomieszczeniem w domu, bo można powiedzieć, że ma z góry narzucone strefy, które w każdym takim pomieszczeniu muszą się znaleźć. I w dodatku to rozmieszczenie stref względem siebie też podlega kilku zasadom. Chyba w żadnym innym pomieszczeniu w domu nie ma tylu zależności.

Strefy w kuchni :

 • Strefa zapasów – Lodówka i poszczególne szafki, gdzie przechowujemy jedzenie,
 • Strefa przechowywania – szafki, w których są sztućce, zastawa i akcesoria kuchenne,
 • Strefa zmywania – zlewozmywak, zmywarka i ociekacz,
 • Strefa przygotowywania – blat roboczy,
 • Strefa gotowania – kuchenka, piekarnik i okap.

Ułożenie stref powinno odzwierciedlać czynności, które po kolei wykonujemy podczas gotowania, czyli :

1. Ze strefy zapasów wyciągamy produkty, których będziemy używać.

2. W pobliżu powinien znajdować się blat roboczy, żebyśmy mieli gdzie odłożyć produkty i zacząć je przygotowywać (strefa przygotowania).

3. W pobliżu blatu roboczego powinna znajdować się kuchenka/płyta indukcyjna (strefa gotowania).

4. Przy kuchence powinna znajdować się strefa przechowywania wraz ze wszystkimi niezbędnymi akcesoriami i zastawą, na którą będziemy wykładać posiłek.

5. W pobliżu strefy przygotowania powinna znajdować się strefa zmywania ze zlewem, zmywarką i koszem na odpady, dzięki czemu łatwo i sprawnie posprzątamy po gotowaniu, bez biegania po kuchni.

strefy w kuchni

ZMYWARKA, A ZASTAWA I SZTUĆCE

Dobrym rozwiązaniem jest, gdy obok zmywarki znajduje się szafka na zastawę stołową i sztućce. Ja mam takie rozwiązanie i bardzo je sobie chwalę – obok zmywarki mam szufladę na talerze i szufladę na sztućce. Przy wypakowywaniu zmywarki po prostu je wysuwam i bez zbędnego wysiłku przekładam naczynia.

jak urządzić kuchnię

KUCHENKA, A LODÓWKA

Kuchenka/płyta indukcyjna nie powinna znajdować się przy lodówce, ponieważ gdy kuchenka emituje ciepło, to zaburza pracę lodówki, która musi pobrać więcej energii, by schłodzić zawartość, a co za tym idzie, na własne życzenie możemy sobie podnieść rachunki.

OŚWIETLENIE

No i pamiętajmy jeszcze o dobrym oświetleniu nad blatem roboczym, żeby praca przy nim była samą przyjemnością.

jak urządzić kuchnię

FUNKCJONALNOŚĆ

JAKIE WYMIARY ZACHOWAĆ W FUNKCJONALNEJ KUCHNI

 • Szerokość blatu roboczego 90cm, głębokość 60cm,
 • Szerokość blatu roboczego pomiędzy lodówką, a zlewozmywakiem powinna wynosić min. 40cm,
 • Szerokość blatu pomiędzy zlewozmywakiem, a płytą grzewczą powinna wynosić min. 80cm,
 • Płyta grzewcza powinna znajdować się w odległości min. 60cm od okna,
 • Blat roboczy powinien mieć ok. 80-200cm długości, żeby był wygodny w użytkowaniu,
 • Zalecana wysokość blatu roboczego to ok. 85cm lub 15cm poniżej zgiętego łokcia.

KOSZE CARGO

Bardzo fajnym rozwiązaniem jest zabudowa z koszami cargo i szufladami, ponieważ daje o wiele większe możliwości przechowywania niż standardowe szafki.

Zobacz jak to wygląda

jak urządzić kuchnię

AGD WOLNOSTOJĄCE, CZY POD ZABUDOWĘ

Dobrze przemyśl, czy chcesz mieć AGD wolnostojące, czy pod zabudowę. Moim zdaniem ma to największe znaczenie przy lodówce, ponieważ te przeznaczone pod zabudowę są dość niskie (ok. 160cm), co dosyć ogranicza przechowywanie. Nie wiem jak większe rodziny radzą sobie z przechowywaniem w lodówkach zabudowanych, bo u nas przy dwóch osobach czasami już brakuje miejsca. Dlatego zdecydowałam, że jak obecna lodówka nam się zepsuje, to zastąpimy ją jednak sprzętem wolnostojącym, wyższym niż dotychczas.

SZAFKI, CZY SZUFLADY

W dolnej części zabudowy kuchennej dobrym rozwiązaniem są szuflady, nie tylko ze względu na pojemność, ale także na łatwość sięgania do nich.

Zobacz jak fajnie można to zaaranżować.

jak urządzić kuchnię

jak urządzić kuchnię

Wartym uwagi rozwiązaniem są szuflady z amortyzacją zamykania. Wystarczy tylko lekko je popchnąć, a one już same bezgłośnie się zamkną. U mnie sprawdza się to rewelacyjnie, bo strasznie nie znoszę niedomkniętych szafek. Mój mąż nigdy nie zwracał na to uwagi, więc często się denerwowałam, a po zastosowaniu takiego „samozamyku” mamy spokój 😊

NAROŻNIKI

Jeśli zostajemy już w temacie szafek/szuflad kuchennych, to przy zabudowach w kształcie litery L i C aż szkoda marnować miejsce, które jest w narożnikach.

Zobacz jak fajnie można to rozwiązać.

jak urządzić kuchnię

BLATY KUCHENNE

Najlepsze blaty kuchenne to takie, które są wykonane z materiałów odpornych na wilgoć i na zarysowania, np. z płyt laminowanych, z kompozytu, czy z kamienia naturalnego.

ZABUDOWA DO SUFITU

Częstym pytaniem jest, czy robić zabudowę kuchenną do sufitu. Moja odpowiedź – oczywiście, że tak!

Możesz to miejsce wykorzystać jako schowek, bo wiadomo, że jest trudniej dostępne. Dlatego przechowuj tam rzeczy, których używasz rzadziej.

U osób, które nie zrobiły zabudowy do sufitu często widzę na szafkach pudełka, bezładnie rzucone rzeczy lub po prostu kurz. To takie marnotrawienie przestrzeni, której nigdy za wiele!

PUNKTY ELEKTRYCZNE I SANITARNE

Nie byłabym sobą, gdybym nie wspomniała o mądrym zaplanowaniu rozmieszczenia punktów elektrycznych i sanitarnych. O ile na podstawie wcześniejszych wskazówek na pewno już masz pomysł gdzie umieścić zlewozmywak i zmywarkę, to nad gniazdkami elektrycznymi pochyl się trochę dłużej, bo może okazać się, że potrzebujesz ich więcej niż na początku może się wydawać.

U mnie jest tak :

 • Lodówka x1,
 • Płyta indukcyjna x1,
 • Piekarnik x1,
 • Okap x1,
 • Zmywarka x1,
 • Czajnik x2 (tutaj podłączam czasami mikser),
 • 2x dodatkowe gniazdka na blender i inne rzadziej używane rzeczy.

Czyli w sumie mam 8 gniazdek + specjalne gniazdko na płytę indukcyjną. Całkiem sporo jak na kuchnię, która jest tak naprawdę aneksem kuchennym.

ŚCIANA ZA KUCHENKĄ

Ściana za kuchenką powinna być odporna na zabrudzenia i zachlapanie, a przy tym fajnie byłoby, gdyby była też ładna.

Dlatego najczęściej stosuje się materiały, na których nie zostają plamy, które łatwo wyczyścić i które są estetyczne :

 • Szkło,
 • Płytki (formaty mogą być przeróżne),
 • Kamień (marmur, granit, trawertyn),
 • Drewno (koniecznie odpowiednio zaimpregnowane).

STÓŁ

Jeżeli zamierzasz mieć w kuchni stół jadalny, to musisz wiedzieć, że dla jednej osoby przyjmuje się kawałek blatu o wymiarach 60x40cm, więc np. dla 4-osobowej rodziny stół powinien mieć wymiar 120x80cm.

Nie jest to warunek obligatoryjny, ale to taki punkt odniesienia dla osób, które chcą wiedzieć jak duży stół wybrać, żeby był wygodny, ale też żeby nie zabierał przesadnie dużo miejsca.

Pamiętaj jeszcze o tym, że wokół stołu potrzebna jest wolna przestrzeń. Na swobodne wstanie z krzesła potrzeba ok. 75cm. Warto mieć to na uwadze podczas planowania przestrzeni domowej.

POMYSŁOWOŚĆ

Jeśli chodzi o pomysłowość, to możesz naprawdę się wykazać jeśli chodzi o kolor frontów, blatu, ścian i podłogi. Co prawda tutaj trochę utrudnioną sprawę będą miały osoby, które mają aneksy kuchenne, bo trzeba dbać jednocześnie o przestrzeń dwóch-trzech pomieszczeń (kuchnia, jadalnia, salon), ale to nie oznacza, że kuchnia musi być monochromatyczna i niewidoczna. Naprawdę nie wszystkie kuchnie muszą być białe – zobacz tekst, który o tym napisałam biała kuchnia to nuda. Wzbudził sporo emocji 😉

Oczywiście białe kuchnie są piękne, eleganckie, minimalistyczne, ale to nie oznacza, że każda kuchnia musi wyglądać jak kopiuj-wklej.

Zobacz jakie inspiracje dla Ciebie przygotowałam, może coś wpadnie Ci w oko.

nie biała kuchnia

nie biała kuchnia

nie biała kuchnia

ORGANIZERY

Bardzo pomysłową rzeczą są też organizery w szufladach z drobiazgami i na blatach. Można nimi naprawdę uporządkować przestrzeń, a przy tym jeszcze wyglądają super. Zobacz przykłady.

jak urządzić kuchnię

jak urządzić kuchnię

Jeżeli zdążyłaś mnie już trochę poznać, to wiesz, że ja bardzo lubię porządkować i systematyzować swoją wiedzę. Dlatego moje artykuły najczęściej są w punktach i mają charakter listy.

Mam już za sobą urządzanie swojej pierwszej kuchni, więc ten temat jest mi bardzo bliski. Postanowiłam podzielić się z Tobą swoimi spostrzeżeniami i zebrać tutaj całą wiedzę jaką mam o funkcjonalnym urządzeniu tego pomieszczenia.

Mam nadzieję, że mój artykuł pomoże Ci się uporać z tym wyzwaniem. Daj znać!

Jeśli spodobał Ci się ten tekst i chcesz otrzymać więcej porad lub inspiracji, to zapraszam Cię do śledzenia mnie na Facebook lub na Instagramie.

Źródło zdjęć : Pinterest i wizualizacje mojej kuchni 🙂


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *