Blat kuchenny to niezwykle ważny element nie tylko ze względu na funkcjonalność, ale także na estetykę. Dobrze dobrany może sprawić, że Twoja kuchnia będzie wyglądać niesamowicie, a źle dobrany może totalnie ją oszpecić. Jest to szczególnie ważne przy aneksach kuchennych połączonych z pomieszczeniem reprezentatywnym, jakim jest salon. Dobrze zaprojektowana kuchnia może być cudownym dopełnieniem całego pomieszczenia.

Przygotowałam dla Ciebie zestawienie wszystkich materiałów – jakie ja znam – z których można wykonać blaty kuchenne i ułożyłam je od najtańszych do najdroższych. Dzięki temu będziesz mogła wybrać materiał, który najbardziej Ci odpowiada, a jednocześnie nie zrujnuje Twojego portfela.

Płyta laminowana

płyta laminowana - kuchnia-min - blaty kuchenne jaki materiał

Blaty z płyty laminowanej to płyta wiórowa lub MDF wykończona okleiną HPL lub CPL. I ze względu na to właśnie, że warstwą wierzchnią jest okleina, to można wykonać na niej dowolny kolor lub wzór. Dzięki temu bezbłędnie dopasujesz meble kuchenne do charakteru całego mieszkania.

Dużą zaletą tych blatów jest to, że kolory nie blakną z czasem ani pod wpływem światła, więc dobrze użytkowane mogą nam posłużyć naprawdę długo.

Bez problemu postawisz na takim blacie gorący kubek, czy inne naczynie z wrzątkiem, ale nie szalej już z patelnią, czy garnkiem, bo to może się skończyć poważnym uszkodzeniem.

Ja sama mam taki blat i muszę powiedzieć, że po czterech latach nie ma żadnych uszkodzeń, czy przebarwień, ale trzymam się pewnych zasad :

– gdy coś się wyleje – od razu wycieram,

– gdy się zaplami – wycieram tak do pół godziny. Nie będę przecież cały czas stać ze ścierką jak coś się gotuje i czasami pryśnie na blat.

– wszystko kroję na desce do krojenia

– czyszczę standardowymi środkami czystości.

No i jeszcze cena – w porównaniu do innych blatów jest po prostu niska, a montaż też jest dużo tańszy niż przy innych materiałach.

Przykładowe blaty laminowane :

płyta laminowana - 1-min - blaty kuchenne jaki materiał

Fot. swisskrono.pl

Cena : 100 – 400 zł/m2

Mikrocement

mikrocement - kuchnia-min - blaty kuchenne jaki materiał

Blaty z mikrocementu wyglądają praktycznie tak jak betonowe, ale różnica jest taka, że tylko wierzchnia część blatu jest pokryta mikrocementem, a pod spodem jest płyta meblowa. Takie rozwiązanie sprawia, że te blaty są lżejsze i tańsze niż ich betonowi bracia.

Mikrocement może mieć różne kolory, ponieważ można wykonać jego pigmentację. Dzięki temu możemy mieć blat o strukturze betonu, ale nie tylko w szarym kolorze.

Pomimo, że blat z mikrocementu wygląda praktycznie jak betonowy, to nie posiada wszystkich jego zalet. Tutaj zalecane jest jednak używanie deski do krojenia i podkładki pod gorące naczynia.

Cena : 250-400 zł/m2

Drewno

drewno - kuchnia-min - blaty kuchenne jaki materiał

Drewno jest zawsze modne i będzie świetnie wyglądać w różnych stylach wnętrz. Poza tym sprawia, że pomieszczenia stają się niesamowicie przytulne i zarazem eleganckie.

Jednak moim zdaniem jest to materiał dla osób cierpliwych i lubiących zajmować się meblami. Drewniane blaty bardzo tego potrzebują. Przez to, że są podatne na wysokie temperatury, zabrudzenia i zarysowanie, trzeba je regularnie konserwować i ostrożnie się z nimi obchodzić, ponieważ każde uszkodzenie może sprawić, że blat będzie pochłaniał wilgoć, a skutkiem tego może być nawet gnicie.

Fajne jest to, że jeżeli coś się wydarzy i blat się trochę zniszczy, to można go nawet kilkakrotnie zeszlifować, tak jak podłogi drewniane.

Do blatów drewnianych najlepiej wybrać drewno twarde (np. dąb, buk, orzech). Miękkie będzie tańsze, ale dużo mniej trwałe.

Cena : 150-900 zł/m2 w zależności od gatunku drewna

Szkło

szkło - kuchnia-min - blaty kuchenne jaki materiał

Blaty ze szkła idealnie wkomponują się we wnętrza minimalistyczne, industrialne, czy hi-tech. Można im nadawać różne kolory, połysk, pod szkło położyć grafikę lub pozostawić je przezroczyste. Z tymi grafikami to jednak nie szalejmy – już chyba dość naoglądaliśmy się kuchni w cytrynki 😉

Ich ogromną zaletą jest to, że bardzo rozjaśniają i powiększają optycznie wnętrze, co świetnie sprawdzi się w mniejszych pomieszczeniach. Ponadto mają szereg zalet technicznych, czyli są odporne na wysoką temperaturę, plamy, detergenty, zarysowanie! (tak, mam taflę ze szkła hartowanego koło kominka i po czterech latach żadnej ryski).

Ale – są zimne w dotyku i widać na nich każdą smużkę, czy kropelkę.

Według mnie to rozwiązanie dla osób, które BARDZO dbają o czystość, bo inaczej blat będzie wyglądał bardzo nieestetycznie. A umówmy się – jeżeli blat wygląda na brudny, to cała kuchnia też tak wygląda.

Cena : 500-600 zł/m2

Kompozyt mineralno-akrylowy

kompozyt - kuchnia-min - blaty kuchenne jaki materiał

Blaty z kompozytu mogą mieć dowolną wielkość i kształt. Dzięki temu ich ogromną zaletą jest to, że nie mają widocznych spoin.

Są plamoodporne i niewrażliwe na większość środków chemicznych, w przeciwieństwie do blatów kamiennych. Dzięki temu nie trzeba ich impregnować.

Materiał ten ma też pewne wady – jest podatny na zarysowania i szybko matowieje, szczególnie przy ciemniejszych kolorach. Dobrą informacją jest to, że wszelkie zarysowania można zeszlifować. Możesz zapomnieć o postawieniu gorącego naczynia na tym blacie. To będzie się równać niestety trwałemu uszkodzeniu.

kompozyt - 1-min - blaty kuchenne jaki materiał

kompozyt - 2-min - blaty kuchenne jaki materiał

Fot. kerrock.pl

Cena : 350 – 900 zł/m2

Konglomerat kamienny

konglomerat - kuchnia-min - blaty kuchenne jaki materiał

Konglomerat kamienny składa się z 90-95% z kruszyw naturalnych (zazwyczaj mieszanki granitów i kwarców lub samych granitów albo samych kwarców) i z domieszek żywicy poliestrowej lub epoksydowej.

Blaty z konglomeratu przyjmują właściwości kamienia z jakiego są wytworzone, więc są również trwałe i odporne na uszkodzenia, ale ze względu na dodatek żywic nie są już tak w 100% odporne na gorąco. Trzeba uważać, bo są w stanie wytrzymać temperaturę max. do 140 st. C. Są też dużo lżejsze od blatów kamiennych i mogą mieć różne grubości. Możemy dobrać jakie chcemy w zależności od naszych potrzeb i fantazji.

Ważne jest też to, że pod blaty z konglomeratu nie trzeba wzmacniać mebli kuchennych tak, jak to często ma miejsce przy blatach z kamienia.

Dla mnie dużą zaletą tych blatów jest to, że pomimo że w większość ich cech pochodzi od kamienia, to jednak przyjmują temperaturę otoczenia, więc nie są tak zimne w dotyku.

Konglomeraty mają przeróżne kolory, ale nie można uzyskać na nich struktury kamienia. To można uzyskać tylko w blatach 100% naturalnych.

konglomerat - 1-min - blaty kuchenne jaki materiał

Fot. Spiekomania.pl

Cena : 500 – 1000 zł/m2 (gr. 20mm)

Stal

stal - kuchnia-min - blaty kuchenne jaki materiał

Blaty ze stali nie są jeszcze zbyt popularne w domach, czy mieszkaniach, ale trzeba przyznać, że powoli wkraczają wraz z trendem na zimne, industrialne przestrzenie. Mi kojarzą się przede wszystkim z profesjonalnymi kuchniami i restauracjami. Pewnie dlatego, że kiedyś pracowałam jako kelnerka 🙂

Takie blaty wykonuje się ze stali nierdzewnej, dzięki czemu są odporne na korozję, ale mimo tego łatwo je zarysować. Bardzo łatwo utrzymać na nich czystość, co nie zmienia faktu, że również bardzo się „palcują”. Są oczywiście wytrzymałe na wysokie temperatury i plamy, jak to stal, ale nie można ich mocno szorować i traktować silnymi środkami.

Cena : ok. 800 zł/m2

Spieki kwarcowe

spieki - kuchnia-min - blaty kuchenne jaki materiał

Spiek kwarcowy to materiał przetworzony przez człowieka (zmielony i poddany obróbce termicznej), ale ze 100% naturalnym składem.

Spieki są odporne na wysoką temperaturę, plamy i zarysowanie, czyli mają wszystkie zalety kamienia naturalnego. Natomiast odróżnia je to, że ich kolor i użylenie będzie dokładnie takie samo jak na oglądanej przez nas próbce. W kamieniu naturalnym uzyskanie takiego efektu jest niemożliwe.

Myślę, że jest to szczególnie ważny aspekt dla osób, które chcą mieć blaty z naturalnych materiałów, ale nie chcą się niemile zaskoczyć kiedy kuchnia przyjedzie do montażu. Niestety za takie udogodnienie trzeba słono zapłacić.

spieki - 1-min - blaty kuchenne jaki materiał

spieki - 2-min - blaty kuchenne jaki materiał

Fot. Spiekomania.pl

Cena : 450 – 2200 zł/m2 (gr. 12mm)

Kamień naturalny

kamień- kuchnia-min - blaty kuchenne jaki materiał

Najczęściej wybieranym kamieniem naturalnym na blaty kuchenne jest granit. Swoją popularność zawdzięcza temu, że jest bardzo odporny na temperaturę, ścieranie i uszkodzenia mechaniczne, co oznacza, że możesz spokojnie postawić na takim blacie gorący garnek, czy kroić nożem. Mogą wtedy pojawić się mikrouszkodzenia, ale można je z łatwością naprawić przez delikatne szlifowanie. Nie trzeba wymieniać całego blatu.

Bogata kolorystyka i mnogość możliwych faktur – to też cecha, która wyróżnia blaty z granitu. Zresztą zobacz sama.

kamień - 1-min - blaty kuchenne jaki materiał

kamień - 2-min - blaty kuchenne jaki materiał

Fot. Hoder

Wadą – przynajmniej z mojej perspektywy – jest to, że taki blat trzeba co jakiś czas impregnować lub pielęgnować specjalnymi środkami. Bez impregnacji blat będzie pochłaniał wilgoć, co będzie niszczyć go od środka, a także będzie bardziej podatny na zaplamienia, których nie będzie dało się już usunąć.

Kolejną niefajną rzeczą jest to, że taki blat jest zimny. Nie wiem jak Ty, ale ja bardzo lubię gdy w domu jest przytulnie, a zimny blat nie ma dla mnie nic wspólnego z przytulnością.

No i cena – jest wysoka! Jak zawsze w przypadku naturalnych materiałów.

Pytaliście mnie jeszcze o marmur.

Marmur nie jest polecany przez kamieniarzy na blat kuchenny, ponieważ jest bardziej miękki niż granit, a przez to łatwiej go zniszczyć. Jest też mniej odporny na plamy, a jak wiemy nie da się ich uniknąć podczas gotowania.

Cena : 400 – 2500 zł/m2

Beton architektoniczny

beton - kuchnia-min - blaty kuchenne jaki materiał

Betonowy blat jest bardzo stylowy. To rozwiązanie idealne do chłodnych, surowych, industrialnych i nowoczesnych wnętrz. Standardowy kolor to oczywiście szarość, ale nie każdy blat betonowy musi być taki sam. Można w niż również zatopić elementy ozdobne np. pokruszone kamienie, elementy stalowe, kawałki szkła, czy nawet muszle. Tutaj można poszaleć.

Fajną ciekawostką jest to, że razem z blatem można wykonać jednocześnie zlew. Elementy są ze sobą zespolone i tworzą jedną całość.

beton - 1-min - blaty kuchenne jaki materiał

Fot. wnetrzekuchni.pl

Betonowy blat ma wiele zalet. Przede wszystkim jest trwały, wytrzymały i odporny na zarysowania oraz wysokie temperatury. Można kroić produkty bezpośrednio na nim. Trzeba go zaimpregnować, ale raz na kilka lat.

Wadą jest to, że jest ciężki i bardzo drogi.

Cena : 1000-2000 zł/m2

No i jak podoba Ci się takie zestawienie?

Pomocne?

Coś byś dodała?

Daj znać w komentarzu.

Wszystkie nieopisane zdjęcia to inspiracje z Pinterest. Znajdziesz je i wiele innych tutaj.

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł i chcesz otrzymać więcej wskazówek lub inspiracji, to zapraszam Cię do śledzenia mnie na Facebook lub na Instagramie.


2 Komentarze

Stev · 15 sierpnia 2019 o 18:45

Hej, ja byłam za kamieniem naturalnym, ale teraz już nie wiem. Podoba mi się opcja ze spiekiem kwarcowym. Czyli muszę jeszcze przemyśleć decyzję.

    Ania Zając · 15 sierpnia 2019 o 20:35

    Spieki są przepiękne i dużo lżejsze niż kamień, więc jest to zdecydowanie pozycja warta uwagi 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *